Szczęśliwych Świąt

Szczęśliwych Świąt

Dużymi krokami nadchodzi czas, kiedy zmuszani jesteśmy do refleksji nad naszym życiem. Nie tylko w wymiarze duchowym, ale również refleksji nad życiem rodzinnym, zawodowym czy prywatnym. Święta i koniec roku, nawet jeśli tego nie chcemy, prowokują do przemyśleń i zatrzymania się na chwilę. Nowy Rok to nowe postanowienia, a Święta weryfikują nasze relacje międzyludzkie i zadowolenie z życia.

 

Najbardziej irytującym mnie stwierdzeniem około świątecznym, jest powszechnie słyszane: „A ta pogoda w tym roku taka beznadziejna, w ogóle nie czuć atmosfery świąt…” :). Takie osoby mogłyby spędzać święta w ośnieżonych górach, w klimatycznej chatce przy kominku, z piosenką Last Christmas w tle i też by atmosfery nie poczuły. Bo niestety, atmosferę świąt trzeba sobie stworzyć samemu. Stworzyć ją z tego co sprawia nam radość, z dobrych relacji międzyludzkich, z naszego zadowolenia i wdzięczności za to co mamy. Jeżeli pieczenie ciasteczek wpędza nas w frustrację, to lepiej kupmy sobie gotowe pierniczki Jeżeli na widok galerii dostajemy drgawek, to nie katujmy się, na dwa dni przed świętami szukaniem prezentów.

 

Obrazek szczęśliwych, wielopokoleniowych rodzin, gdzie roześmiane dzieci śpiewają kolędy przy choince, wydaje się być spełnieniem marzeń. I często wywołuje w nas poczucie winy, że jeżeli tego nie mamy, to nie mamy szansy na szczęśliwe przeżywanie świat. Staramy się stworzyć namiastkę tej świątecznej ułudy, siedzą przy wspólnym stole ze szwagrem, z którym nie potrafimy rozmawiać nawet o pogodzie, siostrą i jej rozpuszczonymi dziećmi i żoną, która wywołuje, co najwyżej uczucie wdzięczności za przygotowaną Wigilię. Czując w sobie to lekkie rozczarowanie, ukryte gdzieś daleko z tyłu głowy, nie dopuszczamy do świadomości tego, że to co spotyka nas w święta jest efektem naszej całorocznej pracy. Nasze decyzje i wybory procentują, a właśnie w Święta są najbardziej wyraźne. Dlatego chciałabym życzyć Wam, aby Święta były okazją do miłych wspomnień i dały odczucie satysfakcji z dobrze przeżytego roku. Niech nie będą tylko pustym selfi zrobiony przy modnej choince, a czasem prawdziwej, szczerej radości. Niech ciepłe światło świecy rozświetla drogę, która w Nowy Roku poprowadzi Was do spełniania marzeń.

 

„Szczęście zależy nie od tego kim jesteś, ani od tego co masz – zależy wyłącznie od tego co myślisz” Dale Carnegie

Powiązany Post

Zostaw komentarz

Name

Website

Komentarz